Ноќеска на 60-годишна возраст почина поранешниот македонски кошаркар Војислав Зивчевиќ – Тумба.

Најголемиот дел од својата кариера Зивчевиќ ја помина во дресот на МЗТ Скопје, а играши и за Работнички, Вардар Кочани Деликатес и Николферт Гостивар.

Зивчевиќ своевремено беше еден од носителите на играта во периодот кога МЗТ Скопје се бореше за влез и настапуваше во Првата лига на СФРЈ, која беше меѓу трите најдобри во Европа

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.