Легендарниот американски кошаркар и тренер Пол Вестфал почина во 70 година од животот. На Вестфал минатата година му беше дијагностициран рак, а на почетокот на 2021 ја загуби најважната битка во животот.

Тој беше драфтуван како десетти пик во 1972 година од страна на Бостон Селтикс во кој играше до 1975. Во НБА покрај за Селтикс, настапуваше и за Феникс Санс тим со кој во 1976 година ја освои лигата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.