Утрово во Белград почина еден од најдобрите европски тренери Душан Ивковиќ. Дуда имаше 77 години и почина како последица од вода во белите дробови и херпес.

Тој имаше неколку европски и светски титули со репрезентацијата на Србија и на поранешна Југославија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.