Националната кошаркарска лига (НБА) потврди во петок дека нејзиниот плеј-оф ќе продолжи во сабота, откако натпреварите закажани за почетокот на оваа недела беа одложени во знак на протест против насилниот одговор на граѓанските немири во Соединетите држави.

Со нетрпение очекуваме да продолжиме со плеј-офот и да продолжиме да работиме заедно – во Орландо и на терените на сите НБА тимови – да извршиме притисок за значајни и одржливи промени, се вели во соопштението на лигата.

Распоредот на натпреварите допрва треба да биде објавен.

Игрите првично планирани за среда и четврток оваа недела беа одложени среде бојкотот против полициското насилство користено во тековните протести во земјата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.