Раководството на Лос Анџелес лејкерс одлучи да го задржи дебитантот Остин Ривс (23 години, 196 см) во тимот за наредната сезона.

Според новинарот Шамс Шаранија, тимот од Калифорнија ќе потпише стандарден двегодишен договор со кошаркарот. Ривс ќе биде 14. играч во списокот на Лејкерс.

Во август, Ривс имаше пет настапи во Летната лига за клубот од Лос Анџелес. Тој имаше просек од 7 поени, 3,8 скокови, 2 асистенции и 1 украдена топка за 22,2 минути во Лас Вегас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.