Завршниот турнир од Купот на Македонија што требаше да се игра викендов во Гевгелија е одложен за два месеци, на барање на Гостивар поради трагичната сообраќајна несреќа во која животите ги загубија 14 жители на овој град.

МКФ веднаш свика итен состанок по барањето на Гостивар за одложување, испраќајќи прв предлог фајналејт турнирот да се помести за еден ден, па да се игра од сабота до понеделник. Гостиварци го одбија и ова барање, а потоа на нивната иницијатива се приклучија уште неколку екипи учесници на завршниот турнир.

На крајот, МКФ донесе одлука Купот на Македонија да биде одложен за два месеци и да се игра од 12 до 14 април.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.