Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ е прогласен за МВП (најкорисен играч) на регуларниот дел од сезоната во НБА лигата.

Српскиот кошаркар имаше просек од 26,4 поени, 10,8 скокови, 8,3 асистенции, 1,3 украдени украдени топки и 0,7 блокади по натпревар, а настапи на сите 72 натпревари.

Јокиќ го предводеше Денвер до третото место во Западната конференција.

Српскиот центар беше избран од „Златните грутки“ на драфтот во 2014 година како 41-ви пик. Ниту еден играч со толку низок избор на драфтот никогаш досега не станал МВП.

Годинава втори и третина изборот за МВП се центарот на Филаделфија, Џоел Ембиид и ѕвездата на Голден Стејт, Стеф Кари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.