Koшаркарската репрезентација игра квалификации за Европското првенство но без голем успех.Она што остана забележано дека тие на дресоцвите гордо го носат името „северна“.

Ова наиде на големи рекации во јавноста и критики за претседателот на Федерацијата Перо Антиќ.

Две нови имиња во составот на македонската кошаркарска репрезентација за денешниот меч со Русија кој стартува од 15:30 часот во Арената „Молот“ во Перм.

Селекторот Александар Тодоров го промени ростерот во однос на вчерашниот натпревар со Италија. На местото на Теодор Симиќ и Андреј Митревски, пријавени се Бакоч и Ефремовски

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.