Комесарот на НБА, Адам Силвер наскоро ќе одлучи дали сезоната 2019/20 ќе биде продолжена.

Според инсајдерот на „Атлетик“, Шамс Чаранија, Силвер има намера да донесе одлука во наредните 2-4 недели.

Од друга страна, инсајдерот на ЕСПН, Адријан Војнајровски, рече дека во вторникот Силвер одржа видео конференција со членовите на Управниот одбор на лигата. Според изворот, учесниците на конференцијата биле оптимисти за евентуалното продолжување на сезоната.

Сезоната 2019/20 година во НБА е суспендирана поради коронавирус. Од 8 мај, лигата дозволи отворање на објекти за тренинзи лоцирани во држави со ослабен режим на самоизолација

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.