Поминаа точно 32 години од познатиот инцидент со хратското знаме“ во во Буенос Аирес.

На денешен ден во 1990 година, кошаркарската репрезентација на Југославија стана светски шампион во Аргентина, откако во големото финале убедливо го совлада Советскиот Сојуз.

Шампионскиот тим од клупата го предводеше тренерот Душан Ивковиќ, а на теренот беа Дражен Петровиќ, Велимир Перасовиќ, Зоран Чутура, Тони Кукоч, Жарко Паспаљ, Јуриј Здовц, Жељко Обрадовиќ, Радисав Ќаладеќи, Зориџавац, Јорчанчаиц, и Зоран Савиќ..

По финалниот натпревар се случи познат инцидент, кога Владе Дивац му го одзеде хрватското знаме на навивач кој влегол на теренот.

Дивац го зеде знамето затоа што мислеше дека има место само за југословенското знаме.

Подоцна се крена голема прашина, Дивац беше прогласен за „српски националист“ во Хрватска, со години се зборуваше дека го газил и плукал хрватското знаме и дека поради ова му пукнало пријателството со Дражен Петровиќ.

Тие никогаш не се смирија бидејќи Дражен загина во сообраќајна несреќа пет години подоцна а овој настан беше опишан во филмот „Еднаш браќа“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.