Кошаркарот на Барселона, Никола Миротиќ е прогласен за најкорисен играч на Евролигата во декември.

Изминатиот месец, 30-годишниот Црногорец со шпански пасош, оствари просек од 21 поен, 6,5 скока и 2,2 асистенции по натпревар.

Барселона во досегашниот дел од сезоната во елитното кошаркарско натпреварување е на порвото место со 15 победи и три порази.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.