Лука Дончиќ направи историски подвиг обезбедувајќи место во најдбрата петорка на сезоната во најсилната кошаркарска лига на светот НБА.

Заедно со словенечкото чудо од дете, кој настапува за Далас, меѓу најдобрите пет во лигата место добија и Леброн Џејмс (ЛА лејкерс), Јанис Антетокумпо Милвоки бакс), Ентони Дејвис (ЛА лејкерс) и Џејмс Харден (Хјустон рокетс).

Во втората накдобра петорка место има за Дејмиен Лилард (Портланд трејблејзерс), Кавај Леонард (ЛА клиперс), Никола Јокиќ (Денвер нагетс), Крис Пол (Оклахома Сити тандер) и Паскал Сијакам (Торонторепторс).

Третата најдобра петорка ја сочинуваат: Бен Симонс (Филаделфија севентисиксерс), Џејсон Тејтум (Бостон селтикс), Џими Батлер (Мајами хит), Руди Гобер (Јута џез) и Расел Вестбрук (Хјустон рокетс).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.