Лос Анџелес Лејкерс го совладаа Портланд Трејл Блејзерс со 131-122 во саботата во последниот натпревар од рундата и ќе го продолжат патот до плејофот во НБА-лигата во полуфиналето на конференцијата.

Ентони Дејвис и Леброн Џејмс овој пат го водеа тимот на Лејкерс до победата постигнувајќи 43 и 36 поени, соодветно, додека Мек Колум беше единствениот играч на Блејзерс кој уфрли над 30 поени. И покрај тоа што резултатот се приближи во текот на третата четвртина, целокупната доминација на Лејкерс на натпреварот им обезбеди триумф на крајот.

Претходно во текот на денот, Милвоки Бакс го совлада Орландо Меџик со 118-104 за да го добие четвртиот и последен натпревар потребен за да помине во следната рунда од годинашните плеј-оф натпревари во НБА лигата.

Во конференциското полуфинале Милвоки ќе се сретне со Мајами, додека ЛА лејкерс ќе го чека победникот од пресметката Хјустон – Оклахома

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.