Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс постигна 25 поени, 10 скока, осум асистенции на третиот натпревар од финалето на НБА плејофот против Мајами (104:115), соопшти прес-службата на лигата.

Џејмс се проби на 2. место во историјата на НБА по број на асистенции во плејофот.

Сега „кралот“ има 1.842, оставaјќи го зад себе Џон Стоктон со 1.839. Лидер е Меџик Џонсон со 2.346.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.