Леброн Џејмс ќе биде надвор од тимот на ЛА Лејкерс откако влезе во здравствено-безбедносен протокол поради позитивен тест на корона вирусот.

Според правилата на НБА, играчите кои се вакцинирани влегуваат во протоколот за Ковид само доколку имаат позитивен тест за вирусот, а може да се вратат на теренот во моментот кога ќе имаат два последователни негативни тестови во два дена.

Позитивниот тест на Леброн ја мотивира НБА да ја донесе одлуката за воведување задолжителна трета доза од вакцините.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.