Кошаркарот Никола Јовановиќ пријателот на Јелена Карлеуша е 16 години помлад од неа. 30-годишниот Никола финансиски тежи околу половина милион долари.

Јовановиќ е млад и перспективен играч, помина низ јуниорските селекции на Црвена звезда, а помина и една година во Партизан. Потоа замина науниверзитет во Јужна Калифорнија.

По третата година се пријави на НБА драфтот, кој не го мина, па шансата во НБА ја побара преку летната лига, каде прво настапуваше за Детроит, а потоа и за Лос Анџелес Лејкерс.

Бидејќи не успеа да се наметне и да добие договор со НБА тим, на крајот на октомври 2016 година потпиша за филијалата на Детроит.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.