Репрезентациите на Србија и на Соединетите Американски Држави ќе играат во првото полуфинале на кошаркарскиот турнир за жени на Олимпијадата во Токио.

Ова е епилогот по првите две четвртфинални средби одиграни изутрина.

Најпрво Србија ја победи Кина со 77:70, а потоа САД со убедливи 79:55 ја совладаа селекцијата на Австралија.

Денес ќе се одиграат и другите две четвртфиналиња:
Јапонија – Белгија и
Шпанија – Франција

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.