Кошаркарите на Јута триумфираа синоќа на гостувањето кај Шарлот со 138 :121, постигнувајќи фантастични 26 тројки со што го соборија клупскиот рекорд.

Дури тројца кошаркари постигнаа повеќе од 30 поени во 14-та победа на Јута во последните 15 натпревари во НБА лигата.

Ламело Бол стигна до својот личен рекорд со 34 поени, Бојан Богдановиќ постигна 31, а Донован Мичел го заврши натпреварот со поен помалку.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.