Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години не успеа да обезбеди промоција во А-дивизија, откако со двата порази во клучните натпревари на Европскиот шампионат – Б-дивизија во Орадеа (Романија) заврши на четвртото место.

На овој турнир Македонија севкупно забележа шест победи и два порази.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.