Зборува турски, српски, македонски и англиски, омилено јадење му е бурек, а најмногу сака да оди на одмор во Охрид.

Да не беше Џеди како во НБА ќе дознаеа што е пајдушко оро. Плус македонското знаме го стави на патиките на Ол Стар.

Иако Македонија ја напуштил на 4 години и игра за селекцијата на Турција, сепак Џеди Осман е наше дете и постојано ѝ прави реклама на нашата земја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.