Приватниот хеликоптер на славниот кошаркар се срушил во брдата на Калабас, а федералната администрација за авијација потврди дека регистарските броеви на срушениот хеликоптер се поклопуваат со онаа која ја поседувал Брајант.

Станува збор за хеликоптер од типот Сикорски S-76. Според Си-Ен-Ен Брајант го поседувал хеликоптерот со години наназад и на себе имал посебно лого на кошаркарот. GQ магазинот во 2010 година пишуваше дека Брајант го користи редовно за натпревари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.