Ѕвездата на Хјустон рокетс, Џејмс Харден, ја одбил понудата на клубот за продолжување на договорот, вредно 50 милиони долари по сезона.

На тој начин популарниот „Брада“ не прифати да стане најскапо платениот кошаркар во историјата на НБА.

Како што објави реномираниот американски спортски новинар, Адријан Воџнаровски, причина за одбивањето на таквиот договор е желбата на Харден да го натера клубот да го размени во Бруклин нетс, каде што би бил соиграч со ѕвезди како Кевин Дурант и Кајри Ирвинг.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.