Денеска во Белград беше погребана кошаркарската легенда Душан Ивковиќ. Чест на последното испраќање му направија неговите играчи од минатото како Здовц, Паспаљ, Раџа, Дивац, а дојде и нашиот Антиќ и Спанулис од Грција.

Тие го носеа ковчегот до вечниот дом а најскршен беше неговиот кум Жељко Обрадовиќ. Интересно е што гробот на Ивковиќ се наоѓа до тој на Аркан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.