Некогашниот кошаркар Грент Хил ќе го наследи Џери Коланџело на позицијата прв човек на американската кошаркарска репрезентација.

Главна задача од почетокот ќе му биде да ангажира нов селектор бидејќи Грег Попович најави повлекување од националниот тим по Олимписките Игри во Токио.

Хил играше во НБА лигата 19 години и тоа за екипите на Детроит, Феникс, Орландо и Лос Анџелес Клиперс.

Беше прогласен за дебитант на сезоната, седум пати настапи на Ол – стар натпреварите, а за време на студирањето два пати ја освои шампионската титула во НЦАА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.