Со враќањето на кајри ирвинг по седум натпревари отсуство, екипата на Бруклин нетс првпат сезонава настапи со својата „голема тројка“ (Кевин Дурант, Кајри Ирвинг и Џејмс Харден). Тие тројца веднаш покажаа дека можат да играат заедно и сите имаа одличен натпревар. Дурант имаше 38 поени и 12 скокови, Ирвинг 37 поени, додека харден мечот го заврши со 21 поен, но и 12 асистенции.

Таквата игра на „големата тројка“, сепак, не беше доволна за Бруклин за да дојде до триумф против Кливленд кавалирс, кои славеа со 147:135, по одиграни две продолженија.

Најдобар кај Кливенд беше Колин Секстон, кој на пат кон 42 поени погоди голем број клучни кошеви, меѓу кои и тројка на 1,4 секунди до крајот на првото продолжение со што обезбеди уште едни дополнителни пет минути.

Покрај него уште шестмина кошаркари постигнаа двоцифрен број поени.

Резултати од останатите натпревари:

Индијана – Далас  112:124

Филаделфија – Бостон  117:109

Атланта – Детроит  123:115  (продолжение)

Торонто – Мајами  102:111

Минесота – Орландо  96:97

Хјустон – Феникс  103:109

Голден Стејт – Сан Антонио  121:99

ЛА Клиперс – Сакраменто  115:96

Шарлот – Вашингтон  (одложена)

Портланд – Мемфис  (одложена)

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.