Затегнатите односи меѓу Црна Гора и Србија поради законот за слобода на вероисповест се одрази и на спортот. Кошаркарите на Црна Гора денеска требаше да одиграат натпревар во АБА лигата против Будуќност.

Но, српската безбедносна служба (БИА) не им дозволи на кошаркарите да отпатуваат во Подгорица бидејќи сметаат дека ќе им биде нарушена безбедноста.

Тие беа симнати буквално од авион и се вратија во своите домови.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.