Во овие моменти се игра третиот финален натпревар од серијата меѓу МЗТ Скопје и Еуро Никел, а со победа аеродромци можат да стигнат и до осмата шампионска титула.

На трибините во СЦ „Јане Сандански“ осамна транспарент со ликот на прерано починатиот ракометар Марко Божиновски, кој е долгогодишен навивач на скопскиот великан, па „фамилијата“ од Аеродром им порача на своите кошаркари:

Играјте за Аеродром, играјте за Марче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.