Кошаркарите на Денвер триумфираа синоќа на гостински терен против Кливленд со 120:103, предводени од одличниот Џамал Мареј, кој имаше ноќ за паметење во НБА лигата.

Канаѓанецот придонесе во триумфот на Денвер со 50 поени, станувајќи прв кошаркар во историјата на Лигата, кој стигнал до таа бројка, со процент на реализација од 80 отсто во обидите за тројки и од линијата за слободни фрлања.

Резултати во НБА од ноќта меѓу петокот и сабота:

Орландо – Голден Стејт 124:120

Кливленд – Денвер 103:120

Филаделфија – Чикаго 112:105

Бостон – Атланта 121 :109

Мемфис – Детроит 109 :95

Милвоки – Оклахома 98:95

Њу Орлеанс – Феникс 114 :132

Минесота – Торонто 81:86

ЛА Клиперс – Јута 116:112.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.