Кошаркарите на САД се првите финалисти на Олимписките игри во Токио. Во првото полуфинале, Американците ја совладаа Австралија со 97:78.

Кевин Дурант со 23 и Девин Букер со 20 поени беа најзаслужни за триумфот на „дрим тимот“.

Во второто полуфинале, со почеток од 13 часот, се среќаваат Франција и Словенија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.