Кошаркарот на Филаделфија, Бен Симонс останува решен да го напушти тимот. Според „ЕСПН-+“, 25-годишниот Австралијанец не се плаши дека ќе биде казнет од клубот и цврсто е решен повеќе да игра за „76-ките“.

Симонс веќе одби да присуствува на тренинг-кампот на Филаделфија, кој почна на 28 септември.

Раководството на Филаделфија се закани со парична казна за играчот поради бојкот на тренинзите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.