Претседателот на Турската фудбалска федерација, Нихат Оздемир, му врачи дрес од националниот тим на играчот од средниот ред на германскиот „Сент Паули“, Јенк Шахаин, објави Федерацијата на својот официјален Твитер профил.

Претходно, играчот даде поддршка на акциите на турската армија во Сирија, по што клубот го суспендираше.

Дваесет и петгодишниот Турчин игра за Сент Паули од 2016 година. Досега тој настапи на 57 натпревари во Германскиот шампионат и постигна шест гола

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.