Златан Ибрахимовиќ денеска свечено ја откри својата бронзена статуа во Малме, таа е висока 2,7 метри и тешка околу 500 килограми.

Статуата е поставена пред новиот стадион на Малме.

Многу сум среќен поради местото каде е поставена статуата. Тоа беше моја желба уште од почетокот. Започнав во Малме и срцето ми е таму“, изјави Ибрахимовиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.