Напаѓачот Оливие Жиру го собори рекордот на францускиот национален тим по постигнати голови.

Фудбалерот кој игра за Милан го отвори резултатот на денешниот осминафинален натпревар на Светското првенство против Полска во 44. минута.

Жиру сега има 52 гола за националниот тим. Тој го надмина достигнувањето на Тиери Анри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.