ренерот на Реал, Зинедин Зидан во синоќешниот натпревар од 28. коло од шампионатот на Шпанија против Еибар, прослави јубилеј 200. пат предводник на „кралскиот клуб“, како и искачување на второто место кај тренерите по бројот на победи.

Французинот има 90 победи како предводник на Реал во првенството на Шпанија.

Повеќе триумфи од Зидан има само Мигел Муноз кој го водеше тимот до успех – 257 пати.

На третото место падна Лео Бенхакер со 89 победи

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.