Зинедин Зидан не исклучува можност по трет пат да стане тренер на Реал Мадрид.

Според „Атлетик“, повикувајќи се на извор од кругот на пријатели на Зидан, тренерот е отворен не само за соработка со француската репрезентација, туку и со Реал Мадрид, Јувентус и Марсеј.

Враќањето во Реал Мадрид ќе бара соодветни околности. Покрај тоа, претседателот на Реал, Флорентино Перез ќе мора да направи некои отстапки. Зидан е подготвен да го преземе Марсеј доколку клубот напредува и е подготвен да се бори за трофеи.

Неколку пати Зинедин го одби ПСЖ. На неговото одбивање да соработува со парижаните минатото лето влијаеше тоа што имаше можност да го води францускиот тим. Но, како што е наведено, Зидан навистина не сака да соработува со ПСЖ, бидејќи го почитува и сака Марсеј.

Да напоменеме дека Зидан е роден во Марсеј, а во текот на кариерата играше за Каен, Бордо, Јувентус и Реал Мадрид.

Откако се повлече од функцијата менаџер на Реал Мадрид во мај 2021 година, Зидан е без работа. Работеше во Реал Мадрид двапати – од 2016 до 2018 година и од 2019 до 2021 година. Под негово водство, Мадрид ја освои Лигата на шампионите три пати, а исто така ја освои Ла Лига, Суперкупот на Европа, Суперкупот на Шпанија и Светското клупско првенство по два патиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.