Зинедин Зидан е избран за најдобар тренер во светот на фудбалот, во гласањето што го организираше францускиот весник Л’Екип. Мора да се истакне дека во гласањето учествуваа новинари и дописници на Л’Екип, па оттаму не е преголемо изненадување што Французите довербата му ја укажаа на својот сонародник.

Пеп Гвардиола ја загуби трката за титулата во Премиер-лигата, но сепак се најде на второто место, пред Јирген Клоп, кој беше третопласиран.

Жозе Мурињо во неколку наврати во минатото го добиваше ова признание, но сега не беше ниту меѓу најдобрите пет тренери.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.