Европските клубови кои ги пласираа своите акции на меѓународната берза доживуваат проблеми поради кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Акциите на Јувентус паднаа за 21,16% во март. Сепак, одлуката на клубот да ги намали платите на играчите делумно го компензира негативниот ефект, објави „Марка“.

Исто така, страдаше и Манчестер јунајтед – нивните акции паднаа за 11,06% во текот на месецот.

Во Бундеслигата, Борусија Дортмунд имаше проблеми – нивната цена на акциите падна за 36,76 %

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.