Најдобриот англиски фудбалер Хари Кејн ги сподели своите размислувања за селекторот на тимот Герет Саутгејт.

Членот на Тотенхем високо ја цени работата на предводникот на неговата репрезентација.

– Многумина во нашиот тим го бранеа Саутгејт дури и за време на неуспесите во летото, бидејќи го разбираме пресвртот што тој го направи за Англија на и надвор од теренот. Знам дека навивачите и новинарите секогаш бараат повеќе, но ние го освоивме првото место во групата на Светското првенство во 2022 година – и тоа не може да се занемари, бидејќи некои големи репрезентации не успеаја да стигнат до плејофот. Имаме многу среќа со Саутгејт бидејќи тој е одличен тренер кој игра клучна улога во нашиот успех, го цитира Кејн „Мирор“.

Натпреварот Англија – Сенегал ќе се одигра вечер со почеток во 20 часот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.