Фудбалерите на Реал Мадрид можат да ги надоместат загубите поради пониските плати врз основа на резултатите од сезоната. За потсетување на почетокот на април, играчите се согласија на намалување на платите од 10 проценти во услови на криза поради пандемијата на коронавирус.

Сепак, клубот нема одлука за откажување на можните бонуси по резултатите од настапите на разни турнири.

Така, секој играч на Реал ќе добие по 300 илјади евра за Лигата на шампионите и 420 илјади за победа во Ла Лига.

Овие бонуси ќе им овозможат на повеќето фудбалери да ја надоместат загубата на плата.

Шпанскиот премиер Педро Санчез претходно објави дека сезоната во Ла Лига ќе продолжи на 8 јуни

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.