Стадионите во Катар се веќе подготвени да ги угостат најдобрите светски фудбалери. Оваа богата држава од Блискиот исток направи вистински „вселенски“ бродови од ништо на место каде што имаше песок и пустина.

Сите стадиони се климатизирани и покрај тоа што натпреварите ќе се играат во ноември наместо традиционално во јуни и јули.

Еден од нив е Стадионот Халифа, изграден во 1976. година Катарците го реконструирале три години. Некогашната арена од 50.000 сега ќе собира 68.000 гледали и ќе биде еден од најголемите стадиони за Светското 2022.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.