Ниту 120 минути не беа доволни за Европа да го добие новиот шампион во фудбал. И по 30 минути продолжение финалето меѓу Англија и Италија заврши со 1:1. Доменико Берарди ја имаше шансата во продолженијата да донесе водство за Италија, и можеби за победа на „Азурите“, меѓутоа Пикфорд одбрани.

Одиме на пенали, втор пат во историјата на финалињата на Европските првенства.

о во 2. минута донесе водство, а Бонучи во 67. минута израмни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.