Фудбалерите на Манчестер Сити нема да одат на одмор по крајот на сезоната во Премиер лигата, но ќе продолжат да тренираат напорно, најави менаџерот Пеп Гвардиола.

Последниот натпревар на „граѓаните“ во Англија е следната недела (26 јули), а 12 дена подоцна екипата е домаќин на Реал Мадрид во реваншот од 16 коло во Лигата на шампионите.

Пеп и неговиот персонал проценија дека фудбалерите ќе добијат само два дена одмор, по што ќе ги започнат подготовките за овој турнир. Доколку Сити го елиминира Реал (2:1 во првиот натпревар), тој ќе продолжи до последната фаза во Португалија, каде ќе се игра само еден натпревар.

– Во текот на овие околу две недели ќе се обложиме на интензивен тренинг. На нашите последни два натпревари во Премиер лигата, ќе направам многу промени, бидејќи сакам да ги ставам сите играчи во игра, рече Гвардиола.

Тимот од „Етихад“ ќе оди на подолга пауза по крајот на учеството во Лигата на шампионите. Новата сезона во Англија ќе започне на 12 септември

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.