Најстарата навивачка група во Европа, „Торцида“ од Сплит, предизвика вистински спектакл во рамки на прослвата на својот роденден.

„Торцида“ е основана на 28 октомври 1950 година, а нејзините членови синоќа неколку часа го обоија Сплит во црвено.

Навивачите запалија огромен број факели и огномети што предизвика Сплит да изгледа величенствено.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.