Еден од основачите и водич на историската навивачка група, Иридучибили Лацио, Фабрицио Писители, е убиен денес во парк во Рим.

Навивачот кој бил познат како Диаболик, бил застрелан во пределот на главата, од маж облечен како тркач. Убиството се случило во паркот Тоскалкана.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.