УЕФА денеска го претстави логото за новото Европско првенство кое во 2024 година кое ќе се игра во Германија.На логото Косово е претставено како дел од Србија што предизвика револт на Косово.

Косово навистина е членка на УЕФА но не се дел од Обединетите нации.

ЕУРО 2024 ќе се игра во следните градови во Германија: Берлин, Келн, Дортмунд, Дизелдорф, Франфурт, Гелзеркирхен, Хамбург, Лајпциг, Минхен и Штутгарт.

 

 

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.