Хрватска синоќа беше поразена од Франција 1-2 во Лигата на нации но дамка на мечот оставија хрватските навивачи. Околу 7000 колку што ги имаше на Максимир скандираа „У бој у бој за народ свој“, нацистички поздрав од времето на НДХ кој е забранет во современа Хрватска.

Поради ова, хрватската федерација се соочува со казна од УЕФА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.