Годината што доаѓа ќе биде во знакот на Зимските олимписки игри и Светското првенство во фудбал во Катар.

Пекинг е домаќин на Зимските олимписки игри во февруари. Масовен спортски настан ќе се одржи според некои од најстрогите правила од почетокот на пандемијата. Спортистите и сите други учесници мора да бидат целосно вакцинирани или да поминат 21 ден во карантин и ќе бидат во „затворен балон“ веднаш штом ќе влезат во главниот град на Кина. Билети ќе се продаваат само на оние кои живеат во Кина.

Активистите повикуваат на дипломатски бојкот на Олимпијадата поради состојбата со човековите права во Кина. Дипломатски бојкот веќе најавија некои западни земји како што се САД.

 

Катар ќе биде домаќин на првото Светско првенство во фудбал и се надева дека ќе ги замолчи критичарите кои го доведуваат во прашање одржувањето фудбалско шоу во малата земја од Персискиот залив. Турнирот во ноември и декември ќе биде првиот што ќе се игра во зимските месеци на северната хемисфера за да се избегнат топлите и суви лета во Катар. Монархијата богата со ресурси се бореше против обвинувањата за купување гласови за домаќин на СП и беше критикувана за третман на работниците мигранти, вклучително и оние кои градеа стадиони за СП. Финалето на Светското првенство треба да се одржи на стадионот Лусаил со капацитет од 80.000 седишта

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.