Јувентус има намера да го ангажира напаѓачот на Фиорентина, Душан Влаховиќ. Клубот од Торино е подготвен да им понуди на виолетовите 50 милиони евра за транзицијата на нивниот најдобар стрелец во зима, пишува „Газета дело спорт“.

„Бјанконерите“ ги засилија напорите за трансфер на Србинот, бидејќи самиот Влаховиќ е заинтересиран за преселба во Јувентус.

Од друга страна, Фиорентина сака да добие 70 милиони евра за 21-годишниот играч.

Влаховиќ оваа сезона постигна 10 гола на 13 натпревари во Серија А.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.