Поранешниот германски репрезентативец и стрелец на победоносниот гол во финалето на Светското првенство 2014 против Аргентина, 34-годишниот Марио Геце се очекува да ги засили редовите на освојувачот на Лига Европа, Ајнтрахт од Франкфурт.

Геце од 2020 година е член на холандски ПСВ со кој го врзува договор до 2024 година, но, според германските медиуми, Ајнтрахт одлучил да плати 4.6 милиони евра, колку што е износот за автоматски да се активира клаузулата од договорот според која Геце може да ја напушти холандската екипа за која одигра 77 натпревари и постигна 18 голови.

Геце настапуваше 11 сезони во Бундеслигата од дебито во дресот на Борусија Дортмунд во 2009 година, а беше член и на минхенски Баерн.

Германскиот офанзивен играч за врска не се појави првиот ден од подготовките на ПСВ, кој во новата сезона ќе го предводи Руд ван Нистелрој, а клубот соопшти дека Геце „добил дозвола за финализирање трансфер во друга екипа“.

Според германските медиуми, Ајнтрахт на Геце ќе му понуди тригодишен договор

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.