оранешниот капитен на германската фудбалска репрезентација Лотар Матеус ја поддржа идејата за враќање на Доменико Тедеско во Шалке.

– Тедеско продолжува да биде важна фигура за Шалке. Би му доверил да започне нова ера и повторно да го изгради тимот, изјави Матеус.

Тедеско веќе соработуваше со Шалке од 2017 до 2019 година. Во сезоната 2017/18, клубот од Гелзенкирхен, под негово водство, го зазеде второто место во Бундеслигата.

Во март 2019 година тренерот беше разрешен, а во октомври стана тренер на Спартак.

Оваа сезона Шалке со само девет бода од 22 натпревари е последен во поредокот во Бундеслигата

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.